Ми маємо змінити ставлення до довкілля

7 червня 2016 року в прес-центрі  ІА “УНІАН” відбулася прес-конференція на тему екологічної ситуації в Київській області. Експерти фонду “Скорочення ризиків”, а також інші учасники заходу, серед яких був і голова ГО “Сучасний Світ Молоді” Владислав Шелоков, представили результати дослідження Greenpeace та Інституту громадського здоров’я ім. Марзєєва НАМНУ відносно стану довкілля Київщини.

Зокрема, експерти поділилися фактами стосовно екологічних загроз області, а саме функціонування полігону твердих побутових відходів біля села Крюківщина в Києво-Святошинському районі, забруднення довкілля Трипільською ТЕС та наслідками пожежі на нафтобазі в Київській області річної давнини.

В той же час, голова ГО “Сучасний Світ Молоді” Владислав Шелоков зазначив, що за майже 25 років незалежності України, наші чиновники не спромоглися створити умови для системного захисту екологічних прав громадян. Наприклад, в Україні зараз діє лише один сміттєпереробний завод, а паралельно мільйони тон сміття з міст та селищ щороку вивозяться на полігони, що стають справжньою загрозою для екосистеми регіонів. Останні трагічні події на Львівщині тому підтвердження.

“Замість того, аби переробляти сміття, рятуючи довкілля та отримуючи дохід від цього, місцева влада продовжує хаотично захоронювати відходи на перевантажених полігонах, отруюючи грунт, воду та повітря, ризикуючи життям та здоров’ям людей, які проживають поруч з сміттєзвалищами”, – дивується Владислав.

За його словами, в Швеції наразі близько 90% домогосподарств опалюються сміттям, а вплив на довкілля при цьому майже непомітний, через запровадження сучасних технологій очищення газів. Також, голова ГО “ССМ” зазначив, що наразі в українських населених пунктах майже не відбувається роздільний збір сміття. В той же час, в Європі сортування обов’язкове і до 96% твердих побутових відходів йде на переробку.

“Це живі кошти, які ми бездумно закопуємо на полігонах”, – підсумовує Шелоков.

На його думку ситуацію мають змінити можновладці. По-перше, потрібно законодавчо полегшити прихід інвесторів для побудови сміттєпереробних підприємств по всій країні – звільнити їх від оподаткування, надати гарантії сталих “правил гри” цієї галузі щонайменше протягом 10 років. В країні зараз катастрофічна ситуація з накопиченим на полігонах сміттям і чиновники мають думати про довкілля та здоров’я людей, а отже надати безпрецендентні умови для сміттєпереробного бізнесу заради чистого майбутнього країни, а не обкладати його податками та створювати бюрократичні перешкоди.

По-друге, на думку Владислав Шелокова, експерти мають створити громадську платформу для координації зусиль між різними міністерствами та відомствами, задля вирішення нагальних та кричущих екологічних проблем по всій країні.

Також, на його думку, найближчим часом потрібно оголосити рік довкілля в Україні та якісно зайнятись просвітництвом серед населення щодо згубного впливу на природу та здоров’я людей спалення сміття в багаттях, скидання сміття не у встановлених місцях, навчати людей сортувати сміття.

Крім того, до процесу “виховання” мають долучитись правоохоронці забезпечуючи невідворотність покарання за засмічення території, порушення інших норм благоустрою та охорони довкілля.